Dlaczego warto rozpocząć naukę w naszej szkole?

  • Specjaliści w kadrze

    W naszej szkole znajdziesz tylko wykwalifikowaną kadrę nauczycielską.

  • Konkretny zawód

    Po zdaniu egzaminów otrzymujesz certyfikat świadczący o Twoich umiejętnościach

  • Partnerskie relacje

    Jesteśmy tu dla Ciebie. Partnerskie relacje nauczyciel – uczeń.

Aktualności z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu:

Kodowanie na dywanie

IMG_0677

Uczniowie naszego LO nie śpią po lekcjach 😉 W poniedziałek 20 listopada o 16:30 Milena i Patryk wraz z opiekunką – panią Pauliną Chłopkowską pędzili do Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu, by tam poprowadzić nietypowe warsztaty. Ich celem było zapoznanie uczniów szkoły podstawowej z nowymi możliwościami robotyki.
Grupa docelowa to nie świeżaki, bo mieliśmy przyjemność pracować z nimi już w ubiegłym roku szkolnym. Roboty i ich programowanie to więc dla nich nie pierwszyzna, jednak tym razem przyszedł czas na bardziej skomplikowane zadanie niż ostatnio… Swojego robota mieli zaprogramować tak, by namalował… bałwana. Mimo trudności, po kilku próbach każdej grupie udało się przygotować wyjątkowy obraz.

Zobaczcie sami, jakie rysunki stworzyły na ich polecenie roboty!

Program realizowany jest dzięki udziałowi Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu w projekcie „Link do Przyszłości”.

„Żywa” lekcja historii

Gra historyczna

W ramach Narodowego Święta Niepodległości w Zbąszyniu, w sobotę, 18 listopada odbyła się już druga historyczna gra miejska dla uczniów z terenu gminy Zbąszyń. Organizatorem gry było Stowarzyszenie Patriotyczny Zbąszyń pod patronatem burmistrza pana Tomasza Kurasińskiego. Wzięły w niej udział również nasze maturzystki. Drużyna ,,Inka” w składzie: Maja Białas, Malwina Kitta, Aleksandra Kromska, Natalia Mikołajczyk, Anna Sławna i Sandra Szafrańska zajęły w tym roku drugie miejsce.

Zadania były dla dziewczyn nie lada wyzwaniem, trzeba było wykazać się sprytem i umiejętnościami, a także wiedzą historyczną. Misje wysadzania mostu, przenoszenia amunicji i zatrzymania niemieckiego wozu podobały się najbardziej. Swoim przygotowaniem i organizacją (dziewczyny przebrane były za sanitariuszki i posiadały Kenkarty) zaimponowały organizatorom. Dzięki grze historycznej, miałyśmy okazję dowiedzieć się jak wyglądało życie żołnierzy podczas I i II wojny światowej, oczywiście z odrobiną humoru. Mimo zimnej pogody, warto było wziąć udział w tej ,, żywej lekcji” historii. Czekamy też na następną edycję.

Aleksandra Kromska kl. III a

Połowinki 2017

508

Tradycją naszej szkoły jest zabawa połowinkowa organizowana po to, by podkreślić, że połowa nauki w liceum jest już za nami. Z tego względu uczniowie klas drugich przy nieocenionej pomocy swoich rodziców zorganizowali 10 listopada w Domu Katolickim zabawę połowinkową.

Wzięło w niej udział 117 uczniów z trzech klas drugich. Zabawę uroczyście otworzył dyrektor szkoły Bogusław Pietrusiewicz. Uczniowie prezentowali się bardzo elegancko. Dziewczęta wystąpiły w eleganckich sukienkach, chłopcy ubrali garnitury. Wszyscy razem świetnie się bawili w rytm muzyki  granej przez Adama Wybickiego. Nie znalazła się żadna osoba, która nie doceniłaby smacznego jedzenia oraz dekoracji. Trzeba przyznać, że każdy szczegół połowinek dopięty był na ostatni guzik.

Każdy z obecnych był bardzo zaskoczony, że czas minął tak szybko i po sześciu godzinach wspólnej zabawy wszyscy we wspaniałych nastrojach wrócili do domu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości niezastąpionej Weroniki Pawelskiej

,

Spotkanie z Kresowianami

10

Pielęgnowanie historii oraz wzbogacanie wiedzy o kraju jest bardzo ważne dla każdego. Kilkuletnią już tradycją jest organizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zbąszyniu „Spotkanie z Kresowianami”. Odbyło się ono również w tym roku. 13 listopada pani Magdalena Cieślak wybrała się wraz z pięcioma wolontariuszami do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, by wraz z uczniami tamtejszej szkoły uczestniczyć w obchodzeniu Święta Niepodległości.

Program przygotowany przez wychowanków szkoły pod opieką pani Doroty Zakrzewskiej pozwolił przypomnieć nam historię Polski oraz jej drogę do odzyskania Niepodległości. Wzbogacony o występy dzieci i pieśni patriotyczne na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo. W śpiewaniu pomagali również zaproszeni goście. Również nasze dziewczyny: Aleksandra Kromska, Malwina Kitta, Maja Białas i Natalia Mikołajczyk mogły wykazać się i zaśpiewać piosenki patriotyczne, przy akompaniamencie Kacpra Pawelskiego. Mogliśmy usłyszeć „Białe Róże”, „Miejcie nadzieję” oraz „Ten Kraj”. Dziewczyny tak bardzo zachwyciły publiczność, że zostały poproszone o bis. Wysłuchaliśmy także wykładu pana Olgierda Homicza.

Po występie udaliśmy się na mały poczęstunek, podczas którego mogliśmy porozmawiać z dziećmi oraz zaproszonymi gośćmi. Na końcu zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. Bardzo dziękujemy wychowawcom i uczniom SOSW za zaproszenie nas i mile spędzony czas J

tekst: Aleksandra Kromska kl. III a

II Wielkopolski Turniej Debat Oksfordzkich

1

W niedzielę 12 listopada 2017 roku czworo uczniów z LO w Zbąszyniu –  Zuzanna Schuster, Julia Kubicka, Robert Bielaszewski i Adam Falkowski, wraz z opiekunkami – panią Magdaleną Cieślak oraz panią Katarzyną Kubiak, udali się na Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Odbywał się tam II Wielkopolski Turniej Debat Oksfordzkich. Przygotowania zaczęliśmy już w październiku, kiedy to w budynku A naszej szkoły odbyły się dwa spotkania warsztatowe przeprowadzone przez pracującego w Fundacji Edukacyjnej G5  Sebastiana Kuberę, którego wspierali Jacek Sołtysiak i Fryderyk Małecki. Udział w tych zajęciach pomógł nam się przygotować do debat. Zdobyliśmy też wiedzę na temat tego, w jaki sposób pozbyć się strachu przed wypowiedziami na forum. Trenerzy przeprowadzili również różne ćwiczenia z zakresu prowadzenia dyskusji, a także pracy grupowej, budowy argumentu oraz  – zgodnego z ideą debaty oksfordzkiej – kulturalnego zbijania argumentów oponenta.

Uczniowie przez ponad trzy tygodnie ciężko pracowali, by przygotować siedem tez na turniej. Pracując, przygotowywali stanowisko propozycji oraz opozycji. Wreszcie niedzielnego poranka wylosowali trzy z siedmiu tez i odbyli pełne emocji debaty. Mimo starań, do domu wrócili wyłącznie, a może z aż nowym doświadczeniem i gotowi dalej szlifować swoje umiejętności mówców, by w przyszłości osiągać wyższe wyniki i przeżyć jeszcze raz tak owocne debaty.

Julia Kubicka kl. III a

„Twój Vincent” poruszył całą wycieczkę ;)

lozbaszyn twojvincent

Każdy przynajmniej raz w życiu widział słynne obrazy Vincenta van Gogha takie jak „Słoneczniki” czy „Gwieździsta noc”. Nie każdy jednak zgłębiał pewnie historię życia tego artysty. Uczniowie z naszej szkoły zaciekawieni biografią malarza, wybrali się do kina na film pt. „Twój Vincent”, który opowiada o życiu – a właściwie śmierci van Gogha. Produkcja wywołała na nas ogromne wrażenie, a nabyta wiedza z pewnością pozwoli lepiej zrozumieć obrazy tego artysty.

„Twój Vincent” opowiada zagatkowej śmierci znanego artysty Vincenta van Gogha. Niedoceniany za życia malarz borykał się z wieloma problemami, również psychicznymi. Społeczeństwo miało problem z zaakceptowaniem jego i jego pasji. Wiele razy spotykał się z wyzwiskami i szykanowaniem ze strony innych, w efekcie czego trafił pod opiekę psychiatry.  Film biograficzny pokazuje prawdziwą, poruszającą historię van Gogha, o której wielu ludzi nie miało pojęcia, jednocześnie pozostawia wiele niedopowiedzeń, zwracając uwagę na fakt, że każda bliska artyście osoba ma zupełnie inny punkt widzenia na możliwą przyczynę jego śmierci.

Podziw wzbudza również fakt, że każda z 65.000 klatek filmu jest obrazem olejnym, namalowanym na płótnie przy użyciu tej samej techniki, jaką stosował Van Gogh. Nad tym niezwykłym dziełem pracowało ponad stu polskich artystów. Jak podaje Filmweb jest to pierwszy na świecie animowany film pełnometrażowy, który powstał w ten sposób. Nawet osoba, która nie interesuje się malarswem i sztuką przyzna, że poruszył serce oglądającego.

Po wyjściu z kina nadszedł czas na bardzo ważny punkt wycieczki – obiad w „maku”. Najedzeni i zadowoleni z filmu wróciliśmy do Zbąszynia. Mimo że ominęło nas kilka lekcji w szkole, czas spędzony w Poznaniu na pewno nie był czasem zmarnowanym.

Tekst: Aleksandra Kromska, kl. 3a

Wyróżnienie na XXII Wojewódzkim Konkursie Wierszy i Pieśni Patriotycznych

20171026_144612

Dnia 26 października 2017 r. w  Domu Kultury   w Słupcy   odbył się finał XXII  Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Wierszy i Pieśni Patriotycznych zorganizowany przez Biuro Wlkp. Zarządu Wojewódzkiego LOK , Teatr Muzyczny w Poznaniu, Starostwo Powiatowe    w Słupcy , Burmistrza Słupcy oraz Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Słupcy w ramach szeroko rozumianych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W finale wystąpiło 46 uczestników, recytatorów i osób wykonujących pieśni   patriotyczne reprezentujących Powiatowe Organizacje Ligi Obrony Kraju województwa wielkopolskiego. Powiatową Organizację LOK w Nowym Tomyślu reprezentowali uczniowie Liceum im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu w składzie:

Kinga Brumma i Weronika Musielak – recytacja

Kinga Łodyga , Maksymilian Chwałkowski i Mateusz Przybyła – pieśń patriotyczna.

Wiele wspaniałych interpretacji sprawiło, że oceniający  mieli ogromny dylemat z wyborem  zwycięzców.  Niestety, nie wszyscy uczestnicy  mogli znaleźć się na podium, chociaż  na to   zasługiwali.

W gronie wyróżnionych w kategorii pieśń patriotyczna  znaleźli się Maksymilian Chwałkowski i akompaniujący mu Mateusz Przybyła, którzy zaprezentowali własną interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego „Modlitwa”.

Całej naszej reprezentacji gratulujemy  pięknych występów,  licząc na kolejne chwile wzruszeń w przyszłości.

Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Kobiet oraz Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym

20171024_122812

Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Kobiet

W dniu 24.10 2017 w Opalenicy odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Kobiet Szkół Ponadgimnazjalnych. Nasza drużyna w turnieju zajęła czwarte miejsce. Graliśmy w składzie: Hełminska Marcelina, Hełminska Weronika, Kubaś Patrycja, Walentowska Dagmara, Stachowiak Maja, Sammler Jagoda, Bedła Julia, Janeczek Julia, Kubaś Patrycja, Lehmann Laura, Nowaczyk Magdalena, Rozynek Klaudia, Zygalska Daniela.

Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym

W  turnieju powiatowym w tenisie stołowym nasza drużyna w składzie: Bocian Bartosz, Mazepa Norbert, Hubert Nowakowski zajęła czwarte miejsce.

Październik Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

20171017_074200

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku, biblioteki szkolne Zespołu Szkół nr 1 zaprosiły wszystkich chętnych do ich odwiedzenia i wzięcia udziału w zorganizowanych na ten czas konkursach.

W bibliotece szkolnej w Technikum i Szkole Branżowej, podczas przerw śródlekcyjnych chętni uczniowie brali udział w mini konkursach: „Szybkie krzyżówki na krótkie przerwy”, „Przysłowie prawdę Ci powie”.
Bardziej dociekliwi mogli zmierzyć się w konkursie „ M
otyw książki w malarstwiezgadnij kto namalował te obrazy, w którym należało podać autorów obrazów, które zawierały element książki. Dla tych uczniów, którzy zapragnęli poznać lepiej historię i tradycje szkoły, zorganizowana była wystaw „Historia szkoły w kronikach”.
W bibliotece szkolnej Liceum im. Stefana Garczyńskiego zorganizowano szereg działań propagujących czytelnictwo.

Przygotowana została Gazetka ścienna przedstawiająca laureata tegorocznej Nagrody Literackiej Nike 2017 – Cezarego Łazarkiewicza i jego nagrodzony reportaż Żeby nie było śladów”.

Na korytarzu przy bibliotece szkolnej wyeksponowano „Listę bestsellerów Garczyńskiego”, stworzoną z najwyżej ocenianych przez licealistów książek. Wszystkie polecane do przeczytania książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i znajdują się w zbiorach biblioteki szkolnej.

Wyeksponowano wypowiedzi licealistów dotyczące wpływu czytania na człowieka i roli książek.

Lubię książki, bo….

Czytanie jest ważne, bo….

Książka to …..

W bibliotece zorganizowano wystawę książek z dziedziny fantastyki. Wyeksponowano najciekawsze książki z gatunku fantasy, fantastyki naukowej (science-fiction) oraz fantastyki grozy.

Ponadto zorganizowany został konkurs plastyczny „Projekt okładki do ulubionej książki”, którego celem było także promowanie czytelnictwa wśród młodzieży oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

Dziady 2017

dziady

31 października w naszej szkole można było poczuć się jak na planie zdjęciowym do teledysku utworu Michaela Jacksona „Thriller”. Korytarze bowiem pełne były fantastycznych postaci jeżących włos na głowie. Wszystko to za sprawą  organizowanych przez SU Dziadów. W specjalnie przygotowanej na ten dzień mrocznej scenerii można było spróbować swoich sił w konkursie na najciekawszy i najbardziej kreatywny strój jak i najlepsze zdjęcie ukazujące własną kreacje. Znaleźli się i tacy którzy zamiast z grozą, kreatywność woleli połączyć z humorem co zaowocowało wieloma niezapomnianymi kostiumami.

Gdzie jesteśmy?

ul. 17 Stycznia 1920r. 27
woj. wielkopolskie
64-360 Zbąszyń
Polska

e-mail: zs2.sekretariat@gmail.com
Telefon: 68 384 60 95
Faks: 68 384 60 95