Klocki plastikowe – jakie wybrać dla swojego dziecka?

Na rynku obecnie jest mnóstwo różnych typów klocków. Można układać i łączyć je ze sobą w różny sposób, co daje dziecku duże możliwości zabawy. Istnieją też specjalne klocki plastikowe, edukacyjne. Z nich maluch może się nie tylko uczyć, ale także świetnie bawić. W tym artykule omówimy rodzaje klocków, a także podpowiemy, jakie będą najlepsze dla dzieci w różnym wieku. 

Klocki dla dzieci — jakie są najlepsze? 

Klocki dzieli się głównie ze względu na materiał, z którego są wykonane. Można jednak spotkać zestawy, gdzie znajdziemy kilka rodzajów. Wszystko uzależnione jest od tego, dla jakiej kategorii wiekowej zostały stworzone. Poniżej wymienimy popularne, często kupowane klocki dla dzieci, a także przybliżymy ich charakterystykę.

Klocki konstrukcyjne

Tego typu zabawki wykonane są często z drewna, które zostało pokryte bezpiecznym woskiem oraz farbami w różnych kolorach. Zazwyczaj tego typu klocki charakteryzują się dużymi elementami, które są bardziej bezpieczne dla dziecka.  Mogą występować w geometrycznych kształtach, takich jak sześciany, stożki itd. Daje to duże możliwości  wyobraźni przestrzennej i logiki. Dziecko może budować najróżniejsze konstrukcje, takie jak: zamki, mosty i domy oraz wymyślać własne budowle. Najczęściej takie zabawki pakowane są w wygodne wiaderko. Zdarza się też pojemnik z wieczkiem, które ma otwory w kształtach odpowiadających klockom. To też stwarza możliwość ćwiczenia wyobraźni przestrzennej.

Kolorowe klocki plastikowe dla malucha

Plastikowe klocki nierzadko są wyposażone w dodatkowe gumowe elementy. Występują w różnej formie, zarówno dla mniejszych, jak i starszych dzieci. Dla maluchów najlepiej wybierać większe klocki, by zmniejszyć prawdopodobieństwo połknięcia. W przypadku wybierania prezentu dla starszego dziecka, mamy do wyboru mnóstwo możliwości, szczególnie jeśli jest ono fanem tego typu zabawy. 

Klocki gumowe

Takie klocki są przede wszystkim lekkie i bardziej miękkie, poleca się je nawet dzieciom od 6 miesiąca. To wszystko za sprawą braku ostrych krawędzi. Gumowe elementy mogą też występować w przypadku klocków plastikowe, na które również warto zwrócić uwagę.