• I Wojewódzki Konkurs dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych

• „Polacy i Niemcy w Europie”

• Literatura jako przestrzeń dialogu polsko – niemieckiego
  • Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku zupełnie nowego wymiaru w zjednoczonej Europie nabrały również stosunki polsko – niemieckie. Po wielu stuleciach napiętej sąsiedzkiej atmosfery w centrum zainteresowania pojawiają się istotne pytania dotyczące roli, jaką pełnią (i pełnili) Polacy i Niemcy w Europie.
  • Ważnym elementem pozwalającym analizować polsko – niemieckie sąsiedztwo były (i są) relacje literackie, które
  • chcielibyśmy uczynić przedmiotem namysłu dla młodzieży ponadgimnazjalnej, tak aby w
  • sposób aktywny mogła uczestniczyć w toczącym się polsko-niemieckim dialogu.
  • Chcielibyśmy sprowokować wzrost zainteresowania dla obu literatur orazpodobieństw i różnic w ich historii, objawiającej się w losach poszczególnych twórców i tłumaczy, recepcji
  • poszczególnych dzieł oraz transferze wiedzy i wartości, dzięki którym relacje polsko – niemieckie będzie można rozpatrywać w kontekście odmiennym od historycznego tła.
  • Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!
  • Organizatorzy
  • Instytut Filologii Germańskiej
  • Instytut Filologii Polskiej
  • UAM w Poznaniu
  • Cel konkursu:popularyzacja wiedzy na temat polsko-niemieckich stosunków politycznych, historycznych, kulturalnych;uwrażliwienie uczestników konkursu na znaczenie wspólnej historii, współczesnych i przyszłych relacji między Polakami i Niemcami wEuropie;wzbudzanie zainteresowania historią i kulturą Polski iNiemiec w kontekście współpracy międzynarodowej w Europie;popularyzacja dłuższych pisemnych form wypowiedzi.
  • Zadanie konkursowe:sporządzenie eseju na wybrany tematTematykonkursu:(jeden temat do wyboru)
  • 1. Karl Dedecius –tłumacz literatury polskiej, publicysta, „budowniczy mostów”między Niemcami i Polakami
  • 2. Czesław Miłoszjako pisarz europejski(analiza porównawczawiersza, cyklu poetyckiego, eseju lub powieści z podobnym utworemdowolnie wybranegopisarza niemieckiego)
  • Termin zgłoszenia:15.11.2016(na załączonym formularzu)
  • Termin nadsyłania prac:15.12.2016
  • Termin ogłoszenia wyników: styczeń 2017 r.
  • Kryteria formalne:maszynopis, język polskiobjętość pracy: 4-8stron (1 strona=1800 znaków ze spacjami), czcionkaTimes New Roman, 12 pkt, odstęp między wierszami: 1,5 wiersza, marginesy: lewy –4cm, górny, dolny i prawy –2,5 cm
  • Kryteria oceny prac:zgodność pracy z wybranym tematem; forma i atrakcyjność przekazu;wiedza autorki/autora pracy, zrozumienie problematyki, sposób prowadzenia wywodu, atrakcyjność przekazu.
  •

Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w II edycji Zielonogórskiego Konkursu Literackiego „Deutsch mal literarisch” adresowanego do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, który organizowany jest przez Koło Naukowe GERMANICA przy Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W tym roku temat wiodący brzmi:

Ich in meiner Welt.

Termin składania prac mija 15 stycznia 2017 roku,

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w lutym.

Więcej informacji w załączniku.

file:///C:/Users/Home/Downloads/Konkurs%20literacki_Deutsch%20mal%20literarisch_Germanica_UZ.pdf

Gotowe prace prosimy składać u p.Przybyły w sali 29

file:///C:/Users/Home/Downloads/konkurs_Polacy_Niemcy_regulamin.pdf